Essentials | |
| Product Collection | Legacy Intel Pentium Processor |
| Code Name | Products formerly Northwood |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | |
| Status | Discontinued |
| Launch Date | |
| Lithography | 130 nm |
| Included Items | |
CPU Specifications | |
| # of Cores | 1 |
| # of Threads | 1 |
| Processor Base Frequency | 2.26 GHz |
| Max Turbo Frequency | |
| Cache | 512 KB L2 Cache |
| Bus Speed | 533 MHz |
| # of QPI Links | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 Frequency* | |
| TDP | 58 W |
Package Specifications | |
| Sockets Supported | PPGA478 |
| TCASE | 70°C |
| Package Size | 35mm x 35mm |
| Processing Die Size | 131 mm2 |
| # of Processing Die Transistors | 55 million |
Ordering and spec information | |||||||
| Spec Code | Ordering Code | Shipping Media | Stepping | recommendation Customer Price | |||
| SL7V9 | RK80532PE051512 | TRAY | M1 | ||||
| SL7V9 | BX80532PE2266D | BOX | M1 | ||||
| SL7D7 | RK80546PE051512 | TRAY | CA | ||||
| SL7V9 | BX80532PE2260D | BOX | M0 | ||||
Sales contact
Mr. ChenPurchasing port
Service items