Essentials | |
| Product Collection | Legacy Intel Xeon Processors |
| Code Name | Products formerly Prestonia |
| Vertical Segment | Server |
| Processor Number | |
| Status | Discontinued |
| Launch Date | |
| Lithography | 130 nm |
| Included Items | |
CPU Specifications | |
| # of Cores | 1 |
| # of Threads | 2 |
| Processor Base Frequency | 2.20 GHz |
| Max Turbo Frequency | |
| Cache | 512 KB L2 Cache |
| Bus Speed | 400 MHz |
| # of QPI Links | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 Frequency* | |
| TDP | 61 W |
Package Specifications | |
| Sockets Supported | PPGA603 |
| TCASE | B0=72°C; C1+D1=75°C |
| Processing Die Size | 131 mm2 |
| # of Processing Die Transistors | 55 million |
Ordering and spec information | |||||||
| Spec Code | Ordering Code | Shipping Media | Stepping | recommendation Customer Price | |||
| SL6YU | RN80532KC049512 | TRAY | D0 | ||||
| SL6W7 | BX80532KC2200D | BOX | D0 | ||||
| SL6W7 | BX80532KC2200DU | BOX | M0 | ||||
Sales contact
Mr. ChenPurchasing port
Service items