Essentials | |
| Product Collection | Legacy Intel Xeon Processors |
| Code Name | Products formerly Prestonia |
| Vertical Segment | Server |
| Processor Number | |
| Status | Discontinued |
| Launch Date | |
| Lithography | 130 nm |
| Included Items | |
CPU Specifications | |
| # of Cores | 1 |
| # of Threads | 2 |
| Processor Base Frequency | 3.06 GHz |
| Max Turbo Frequency | |
| Cache | 512 KB L2 Cache |
| Bus Speed | 533 MHz |
| # of QPI Links | |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 Frequency* | |
| TDP | 85 W |
Package Specifications | |
| Sockets Supported | PPGA604 |
| TCASE | 73°C |
| Package Size | 42.5mm x 42.5mm |
| Processing Die Size | 131 mm2 |
| # of Processing Die Transistors | 55 million |
Ordering and spec information | |||||||
| Spec Code | Ordering Code | Shipping Media | Stepping | recommendation Customer Price | |||
| SL6YR | RK80532KE083512 | TRAY | D0 | ||||
| SL6VP | BX80532KE3066D | BOX | M1 | ||||
| SL6VP | BX80532KE3066DU | BOX | M1 | ||||
| SL6VP | BX80532KE083512 | BOX | D1 | ||||
Sales contact
Mr. ChenPurchasing port
Service items