Essentials | |
| Product Collection | Legacy Intel Xeon Processors |
| Code Name | Products formerly Prestonia |
| Vertical Segment | Server |
| Processor Number | |
| Status | Discontinued |
| Launch Date | |
| Lithography | 130 nm |
| Included Items | |
CPU Specifications | |
| # of Cores | 1 |
| # of Threads | 2 |
| Processor Base Frequency | 2.40 GHz |
| Max Turbo Frequency | |
| Cache | 512 KB L2 Cache |
| Bus Speed | 400 MHz |
| # of QPI Links | |
| Intel® Turbo Boost Technology 2.0 Frequency‡ | |
| TDP | 65 W |
Package Specifications | |
| Sockets Supported | PPGA603, PPGA604 |
| TCASE | B0=71°C; C1+D1=74°C |
| Processing Die Size | 131 mm2 |
| # of Processing Die Transistors | 55 million |
Advanced Technologies | |
| Intel Turbo Boost Technology * | No |
| Intel Hyper-Threading Technology * | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) * | No |
| Instruction Set | 32-bit |
Ordering and spec information | |||||||
| Spec Code | Ordering Code | Shipping Media | Stepping | Recommended Customer Price | |||
| SL6YV | RN80532KC056512 | TRAY | D0 | ||||
| SL6W8 | BX80532KC2400D | BOX | M1 | ||||
| SL6K2 | BX80532KC056512 | BOX | C0 | ||||
| SL6W8 | BX80532KC2400DU | BOX | M0 | ||||
| SL8TL | NE80532KE056512 | TRAY | D1 | ||||
Sales contact
Mr. ChenPurchasing port
Service items